Themes - Twenty Thirteen - en to it translation catalogue (93 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
it: Il tema per il 2013 per WordPress ci riporta al blog, fornendo un'ampia gamma di formati di articolo, ciascuno dei quali viene visualizzato in maniera unica ed originale. I dettagli del design abbondano, ad iniziare dallo schema colore vivido e brillante, dalle corrispondenti immagini della testata, da tipografia e icone splendide e dal layout flessibile che appare ottimamente su qualsiasi periferica, grande o piccola che sia.

en: Dark Sky
it: Cielo scuro

en: Light Sky
it: Cielo chiaro

en: Sunset Yellow
it: Tramonto giallo

en: Autumn Brown
it: Autunno marrone

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
it: Pubblicato il <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Vai a %4$s" rel="gallery">%5$s</a>

en: Neil Armstrong<br>James Lovell Jr.<br>Dr. Sally Ride<br>Chris Hadfield
it: Neil Armstrong<br>James Lovell Jr.<br>Dott. Sally Ride<br>Chris Hadfield

en: FAMOUS ASTRONAUTS
it: ASTRONAUTI FAMOSI

en: Informational List
it: Elenco di informazioni

en: When you look at the stars and the galaxy, you feel that you are not just from any particular piece of land, but from the solar system.
it: Quando guardi le stelle e la galassia, senti che non provieni solamente da un particolare pezzo di terra, ma dal sistema solare.

en: Big Quote
it: Citazione grande

en: When you look at <br>the stars and the galaxy, you feel that you are not <br>just from any particular piece of land, but from the solar system.
it: Quando guardi <br>le stelle e la galassia, senti che non provieni <br>solamente da un particolare pezzo di terra, ma dal sistema solare.

en: Callout Quote
it: Citazione con invito all'azione

en: Colonies
it: Colonie

en: Space
it: Spazio

en: Write title…
it: Scrivi il titolo...

en: Decorative Columns
it: Colonne decorative

en: Discover More
it: Scopri di più

en: In the 1970s, NASA's Ames Research Center illustrated some explorations around what future space colonies could look like. This piece, illustrated by Rick Guidice, shows the inside of a toroidal shaped colony.
it: Negli anni 70, l'Ames Research Center della NASA ha illustrato alcune esplorazioni su come potrebbero essere le future colonie spaziali. Questo pezzo, illustrato da Rick Guidice, mostra l'interno di una colonia a forma toroidale.

en: Exploring Space
it: Esplorazione dello spazio

en: Informational Section
it: Sezione delle informazioni

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view of Bernal Sphere. The interior of the sphere is filled with greenery and houses, and a star shines brightly behind the colony.
it: Illustrazione della colonia spaziale della NASA, vista in sezione aperta della sfera di Bernal. L'interno della sfera è pieno di vegetazione e case e una stella brilla luminosa dietro la colonia.

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view, exposing the interior of a toroidal colony. Trees and densely-packed housing line the inside of the torus.
it: Illustrazione della colonia spaziale della NASA, vista in sezione aperta, che mostra l'interno di una colonia toroidale. Alberi e abitazioni sono stipate fittamente e fiancheggiano l'interno del toro.

en: Solid orange square
it: Quadrato arancione pieno

en: NASA Space Colony illustration, interior view of a cylindrical space colony, looking out through large windows. The interior contains fields, forests, and a river snaking from the foreground into the background. Low clouds hang over the land.
it: Illustrazione della colonia spaziale della NASA, vista interna di una colonia spaziale cilindrica, che guarda fuori attraverso grandi finestre. L'interno contiene campi, foreste e un fiume che serpeggia dal primo piano allo sfondo. Nuvole basse incombono sopra la terra.

en: NASA Space Colony illustration, interior view of torus colony. Public spaces appear in the foreground of the torus, while housing, rolling hills, and a river snake up into the background.
it: Illustrazione della colonia spaziale della NASA, vista interna della colonia del toro. Gli spazi pubblici appaiono nel primo piano del toro, mentre le abitazioni, le dolci colline e un fiume si snodano sullo sfondo.

en: Solid red square
it: Quadrato rosso pieno

en: Decorative Gallery
it: Galleria decorativa

en: No Shadow
it: Nessuna ombra

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
it: Un pensiero su &ldquo;%s&rdquo;

en: Off-white
it: Bianco sporco

en: Light Brown
it: Marrone chiaro

en: Medium Brown
it: Marrone medio

en: Dark Brown
it: Marrone scuro

en: White
it: Bianco

en: Yellow
it: Giallo

en: Light Orange
it: Arancione chiaro

en: Medium Orange
it: Arancione medio

en: Red
it: Rosso

en: Dark Gray
it: Grigio scuro

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
it: Archivi %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
it: Archivi tag: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

[ctx: header image description]
en: Star
it: Stella

[ctx: header image description]
en: Diamond
it: Diamante

[ctx: header image description]
en: Circle
it: Cerchi

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
it: Twenty Thirteen richiede almeno WordPress versione 3.6. Tu stai utilizzando la versione %s. Per favore aggiorna e riprova.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Successivi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Precedente

en: Full resolution
it: Risoluzione piena

en: Link to full-size image
it: Link all'immagine in dimensione originale

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
it: Vai al contenuto

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
it: Permalink a %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
it: %1$s del %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti gli articoli di %s

en: Sticky
it: In evidenza

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
it: Navigazione articolo

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Articoli più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articoli meno recenti

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
it: Navigazione articoli

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
it: Appare nella sidebar degli articoli e delle pagine

en: Secondary Widget Area
it: Area widget secondaria

en: Appears in the footer section of the site.
it: Appare nel piè di pagina del sito.

en: Main Widget Area
it: Area principale dei widget

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
it: Pagina %s

en: Navigation Menu
it: Menu di navigazione

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
it: Spiacente, nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Per favore, prova con termini diversi.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
it: Sei pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%s">Comincia da qui</a>.

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: View all % comments
it: Vedi tutti i % commenti

en: One comment so far
it: Un solo commento, per ora

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Edit
it: Modifica

en: Pages:
it: Pagine:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Continua la lettura di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s pensiero su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s pensieri su &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
it: Archivi categoria: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
it: Tutti gli articoli di  %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Visualizza tutti gli articoli di %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Archives
it: Archivi

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
it: Archivi annuali: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
it: Archivio mensile:%s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
it: Archivi giornalieri: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
it: Pare che non sia stato trovato nulla nel posto in cui stavi cercando. Forse potresti provare con una ricerca?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
it: Questo è leggermente imbarazzante, non è vero?

en: Not Found
it: Non trovato

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress
